Mazkur korxonani tashkil etish bo‘yicha Kelishuv "O'zavtosanoat" AJ va "Lifan Group Co. Ltd" kompaniyasi tomonidan imzolangan. "Lifan Group Co. Ltd" kompaniyasi ishlab chiqarish uchun butlovchi qismlarni yetkazib berish bilan shug‘ullanadi.
Eslatib o‘tamiz, 2018 yilning avgustida Prezident Shavkat Mirziyoev velosiped ishlab chiqarishni ko‘paytirib, yo‘l bo‘ylarida veloyo‘lakchalar tashkil etib, velosipedda yurishni ommalashtirish zarurligini ta’kidlagan edi. Bu esa o'z o'rnida mazkur korxonaning tashkil etilishida muhim turtki bo'ldi.
Korxonada dastlab ishlab chiqarish hajmi yiliga 150 mingni tashkil qiladi. Bosqichma-bosqich mazkur ko‘rsatkich oshib borish rejalashtirilgan.
Mazkur loyiha O‘zbekiston Respublikasining 2019 yilgi Investitsion dasturiga kiritilgan bo‘lib, uning doirasida mamlakatimzga 200 ming AQSh dollar investitsiya jalb qilinishi ko‘zda tutilgan.
Kelgusida «Norin Moto Bike» MChJ korxonada motosikllar, trisikllar, skuterlar va mopedlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yiladi.
Qayd etish joizki, «Norin Moto Bike» zavodi xodimlari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishdan oldin Xitoyda tajriba o‘tab qaytgan. Yangi zavod hozirda 150 dan ortiq mahalliy aholini ishga joylashtirish imkonini beradi, kelgusida ish o‘rinlarini 500 taga yetkazish rejalashtirilgan.

27 февраля в городе Нарын Наманганской области АО «Узавтосаноат» запустило производство велосипедов.
Напомним, что в августе 2018 года Президент Шавкат Мирзиёев отметил необходимость увеличения производства велосипедов, количества велодорожек и популяризации велоезды, что в целом способствовало созданию данного производства.
Первоначальный объем производства составляет порядка 150 тысяч в год с поэтапным увеличением.
Данный проект включен в Инвестиционную программу Республики Узбекистан на 2019 год, в который намечено привлечь инвестиции в размере 200 тысяч долларов США.
В дальнейшем на производственных мощностях завода ООО «Norin Moto Bike» будут производить мотоциклы, трициклы, скутера и мопеды.
Следует отметить, что сотрудники завода «Norin Moto Bike» перед запуском производства прошли стажировку в Китае. Новый завод дал возможность трудоустроить более 150 человек в местности с дальнейшем увеличением до 500 рабочих мест.