Maktabgacha ta'lim vazirligi va "O'zavtosanoat" AJ mobil bolalar bog'chalarini taqdim etdilar
Toshkentda odatiy MTT qurilishi imkonsiz bo'lgan uzoq qishloq joylari, tog'li tumanlar va borish qiyin bo'lgan aholi punktlari uchun mo'ljallangan mobil va modulli maktabgacha ta'lim tashkilotlarining taqdimoti o'tkazildi. Mobil MTT loyihasi Maktabgacha ta'lim vazirligi Maktabgacha ta'lim sohasi siyosatini shakllantirish va yuritish bosh boshqarmasi hamda “O'zavtosanoat” AJ tomonidan amalga oshirildi.
Maktabgacha ta'limning muqobil shakllari taqdimotida 16 ta qayta jihozlangan avtobus, o'yin maydonchasiga ega turargohning 2 ta modeli va 2 ta modulli MTT namoyish etildi.
Isuzu HC 40 avtobuslari bazasidagi mobil MTT belgilangan yo'nalish bo'yicha qatnaydi. Mobil guruhlarda bo'lish davomiyligi uch soatdan oshmaydi, bolalarning maksimal soni esa, 3-7 yoshdagi 16 nafar bola bo'ladi. Mashg'ulotlarni barcha tarbiyalanuvchilar uchun qiziqarli qilish uchun, MTT mutaxassislari turli yoshdagi guruhlar uchun maxsus dasturlar ishlab chiqdilar, pedagoglar esa, tegishli o'quvni bitirdilar.
Ta'lim-tarbiya jarayoni ikkita smenada o'tadi, majburiy ovqatlanish tashkil etilmaydi, lekin yengil tamaddini isitib olishni ko'zda tutiladi. Mashg'ulotlarning salmoqli qismini ochiq havoda o'tkazish rejalashtirilgan. Buning uchun yo'nalishning har bir nuqtasida shiyponli, to'siqli, o'rindiqli, tepalik, arg'imchoq, o'yin uychasi va qumxonali turargoh jihozlangan bo'ladi.
Taqdimotda mobil va modulli MTTlarni tashkil qilish – bu mintaqalarda maktabgacha tashkilotlarning keskin yetishmasligi taqozo qilgan muhim qadam ekanligi qayd etildi. Tatbiq etishning rekord darajada qisqaligidan tashqari, maktabgacha ta'limning muqobil shakllari kamxarjligi bilan ham ajralib turadi. Chunonchi, bitta odatiy MTT qurilishi o'rniga 7 ta modulli MTT o'rnatish yoki 7 ta avtobusni ishga tushirish va bir necha mintaqalardagi bolalarni maktabgacha ta'lim bilan qamrab olish mumkin.
Mobil MTT loyihasi doirasida “O'zavtosanoat” AJ mutaxassislari avtobuslarni qayta jihozlash va haydovchilarni o'qitish bilan kifoyalanib qolmay, sho'ba korxonalari bazasida bolalar maydonchalari uchun mebel va kerakli ashyolar tayyorlashni ham yo'lga qo'ydilar. Ishlab chiqarish butunlay mahalliy bo'lib, bu kerak bo'lganda avtoparkni tezkor kengaytirish imkonini beradi. Bundan tashqari, avtobuslarga yo'nalishni va har bir nuqtada turish vaqtini nazorat qilish uchun trekerlar o'rnatiladi.
Shuningdek, Maktabgacha ta'lim vazirligi modulli maktabgacha tashkilotlar namunalarini taqdim etdi. Har bir konstruksiya o'zaro bog'langan dengiz konteynerlaridan iborat. Asosiy makon o'qitish-o'ynash hududiga ajratilgan bo'lib, bolalar mebeli, o'yinchoqlar va o'quv materiallari bilan ta'minlangan. To'liq kunli guruhlar uchun yengil, yig'iluvchan krovatlar ko'zda tutilgan.
Bugunning o'zidayoq mobil MTT loyihasiga respublika bo'ylab 44 ta nuqta kiritilgan bo'lib, u jami 2000 nafar bolani qamrab oladi. Qayd etish joizki, mobil MTTlarga qatnash bepul bo'ladi.
Mobil maktabgacha tashkilotlar loyihachilari Turin politexnika universiteti mutaxassislari bo'ldilar, modul MTTlarni esa, “UzAutoTrailer” kompaniyasi muhandislari loyihalashtirdilar. Ular qayd etishlaricha, mobil va modulli MTTlarni qurishda va bezatishda issiqqa va o'tga chidamli, salomatlik uchun xavfsiz materiallar ishlatiladi.

В Ташкенте состоялась презентация мобильных и модульных дошкольных образовательных организаций, предназначенных для удаленных сельских местностей, горных районов и труднодоступных населенных пунктов, в которых постройка обычной ДОО невозможна. Проект мобильных ДОО был реализован Главным управлением формирования и ведения политики сферы дошкольного образования Министерства дошкольного образования и АО «Узавтосаноат».
На презентации альтернативных форм дошкольного образования было представлено 16 переоборудованных автобусов, 2 модели стоянок с игровыми площадками и 2 модульные ДОО.
Мобильные ДОО на базе автобусов Isuzu HC 40 будут курсировать по установленному маршруту. Длительность пребывания в мобильных группах не превысит трех часов, а максимальная численность составит 16 детей в возрасте от 3 до 7 лет. Чтобы сделать занятия интересными для всех воспитанников, специалисты МДО разработали специальную программу для разновозрастных групп, а педагоги прошли соответствующее обучение.
Образовательно-воспитательный процесс будет идти в две смены без обязательной организации питания, но с возможностью разогрева легкого перекуса. Значительную часть занятий планируется проводить на открытом воздухе. Для этого в каждой точке маршрута оборудована стоянка с навесом, ограждениями, скамейками, горкой, качелями, игровым домиком и песочницей.
На презентации было отмечено, что создание мобильных и модульных ДОО – это важный шаг, вызванный острой нехваткой дошкольных организаций в регионах. Помимо рекордно коротких сроков внедрения, альтернативные формы дошкольного образования отличаются меньшими затратами. Так, вместо строительства одной обычной ДОО можно установить 7 модульных ДОО или запустить 7 автобусов, обеспечив дошкольным образованием детей в нескольких регионах.
В рамках проекта мобильных ДОО специалисты АО «Узавтосаноат» не только переоборудовали автобусы и обучили водителей, но и наладили на базе дочерних предприятий изготовление мебели и принадлежностей для детских площадок. Производство будет полностью локальным, что позволит при необходимости оперативно расширять автопарк. Кроме того, на автобусы будут установлены трекеры для контроля маршрута и времени пребывания в каждой локации.
Также Министерство дошкольного образования представило образцы модульных дошкольных организаций. Каждая конструкция состоит из четырех соединенных между собой морских контейнеров. Основное пространство отведено под обучающе-игровую зону с детской мебелью, игрушками и учебными материалами. Для групп полного дня предусмотрены легкие, разборные кровати.
Уже сегодня в проект мобильных ДОО включены 44 локации по республике с общим охватом в 2000 детей. Важно отметить и то, что посещение мобильных ДОО будет бесплатным.
Проектировщиками мобильных дошкольных организаций выступили специалисты Туринского политехнического университета, а модульных ДОО – инженеры компании «UzAutoTrailer». Они отметили, что при строительстве и отделке мобильных и модульных ДОО используются жаропрочные, огнеупорные и безвредные для здоровья материалы.